Pierwszy raz na siłowni? Jak zacząć trenować?

Jak rozpocząć przygodę z siłownią?

Pierwsza wizyta na siłowni często związana jest z obawami — wiele osób nie wie, jaki będzie jej przebieg, ani też jak się do niej przygotować. W naszym artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. Podpowiemy również, jak zadbać o optymalizację wyników naszego treningu.

Pierwsza wizyta na siłowni — czy warto wybrać się z trenerem personalnym?

Najlepszym sposobem na zmniejszenie obaw przed pierwszą wizytą na siłowni może być skorzystanie z usług trenera personalnego. Specjalista taki nie tylko opracuje plan zajęć i pomoże w ułożeniu jadłospisu, lecz również dobierze najlepszy w naszym wypadku zestaw ćwiczeń i zaznajomi nas z właściwym sposobem ich wykonywania.

Szczególnie wart polecenia jest pan Michał Zając — od lat współpracuje on z osobami, które dopiero rozpoczynają swą przygodę z aktywnością fizyczną, wie więc znakomicie, z jakimi lękami i problemami się one borykają. Zainteresowanym podajemy jego dane:

Trener personalny Michał Zając
ul. Dobrego Pasterza 126
31-416 Kraków
Tel.: 791 064 738

Co zabrać na siłownię?

Wiele osób, odwiedzających siłownię po raz pierwszy, może też nie wiedzieć, co należy ze sobą zabrać. Na szczęście skompletowanie wyposażenia nie jest trudne. Na pewno potrzebne będą:

  • wygodne buty, zapewniające stabilność stóp w trakcie ćwiczeń;
  • strój, który nie będzie krępował ruchów;
  • dwa ręczniki (jeden do ocierania potu w czasie treningu, drugi — do wytarcia ciała po wyjściu spod prysznica).

Należy też zabrać butelkę z wodą — trzeba wszak uzupełniać niedobory płynów, wywołane intensywnym wysiłkiem fizycznym.

Pierwsza wizyta na siłowni — od jakich ćwiczeń zacząć?

Pierwszy trening nie powinien być nadmiernie wyczerpujący. Jednocześnie wskazane jest, by angażował on wszystkie partie mięśni. Przykładowy jego plan może wyglądać następująco:

  • rozgrzewka (uchroni nas ona przed niebezpiecznymi urazami);
  • wizyta w strefie cardio i kilkunastominutowe ćwiczenia na bieżni lub orbitreku;
  • ćwiczenia na innych maszynach, przy stosunkowo niewielkim obciążeniu.

Warto pamiętać, że obsługa siłowni zawsze służy pomocą. Jeżeli więc na przykład nie wiemy, jak posługiwać się konkretnym urządzeniem, możemy w każdej chwili zapytać. Warto też już od pierwszego treningu dbać o właściwą technikę wykonywania ćwiczeń.

Czy warto zdecydować się na treningi z trenerem personalnym?

Co zjeść przed pierwszą wizytą na siłowni?

Uczucie „pełnego brzucha” nie sprzyja efektywnemu wykonywaniu ćwiczeń. Z drugiej strony, nie należy też trenować na czczo — daje to często efekty odwrotne od zamierzonych. Dlatego też najczęściej zaleca się, by:

  • obiad spożyć co najmniej kilka godzin przed wyjściem na siłownię;
  • bezpośrednio przed treningiem zjeść niewielką przekąskę lub wypić napój białkowy (można zastąpić go specjalnym napojem przedtreningowym).

Warto również — jak już wspomniano — zabrać na siłownię odpowiednią ilość wody niegazowanej.

Jak zadbać o regenerację po pierwszej wizycie na siłowni?

Uzupełnieniem treningu powinna być odpowiednia dieta i regeneracja organizmu. Jeżeli podejmiemy współpracę z trenerem personalnym, możemy liczyć na opracowanie jadłospisu właśnie przez niego.

W przypadku treningu bez konsultacji ze specjalistą warto zadbać, chociaż o wyeliminowanie z menu najbardziej niezdrowych składników. Należy też zatroszczyć się o właściwą regenerację organizmu, zwłaszcza o zdrowy sen (powinien on trwać 6-8 godzin dziennie).

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these