Skarby Krakowa. Kościół św. Floriana

Kościół Św. Floriana Kraków - wnętrze

Kto w czasie wycieczki po Krakowie będzie chciał wędrować śladami polskich władców, ten powinien zacząć zwiedzanie miasta od wizyty w kościele św. Floriana. Dlaczego? Bo to tutaj zaczyna się Droga Królewska, którą przemierzali królowie podczas uroczystej koronacji.

To stąd ruszali w stronę Bramy Floriańskiej, Rynku i Kościoła Mariackiego, aby ostatecznie zakończyć wędrówkę na Wawelu. Dziś Droga Królewska jest jedną z najważniejszych tras turystycznych w Krakowie, a znajdujące się na niej zabytki są znane w całej Europie.

Czym wyróżnia się kościół św. Floriana?

Kościół św. Floriana to jeden z najważniejszych zabytków sakralnych, jakimi może się pochwalić Kraków. Legendy wiążą jego powstanie z wydarzeniem z 1184 roku, kiedy to Kazimierz Sprawiedliwy sprowadził z Rzymu do Krakowa relikwie św. Floriana. Konie wiozące relikwie miały się zatrzymać przed bramami miasta, wskazując tym samym miejsce budowy kościoła poświęconemu świętemu. Pierwsza budowla powstała już w początkach XIII wieku i była świątynią o typowo romańskim charakterze. Aż do XVI wieku znajdował się on pod opieką dworu królewskiego, co skutkowało licznymi fundacjami. Słabą stroną kościoła okazało się jednak jego położenie. Brak ochrony w postaci murów obronnych skutkował licznymi zniszczeniami wojennymi. Te największe wiązały się z najazdem Szwedów. Straty były tak wielkie, iż w drugiej połowie XVII wieku niezbędna okazała się odbudowa kościoła. W ten sposób powstała świątynia, którą możemy zwiedzać w trakcie wycieczki po Krakowie. Jest on jednym z ważniejszych zabytków na papieskim szlaku, gdyż w latach 40-50 XX wieku Karol Wojtyła pełnił tu obowiązki wikariusza.

Kościół św. Floriana – budowa

kościół św. Floriana

Kościół św. Floriana przyciąga uwagę charakterystyczną fasadą, którą zdobi  figura św. Floriana z XVIII wieku. Warto też zwrócić uwagę na zewnętrzną ścianę prezbiterium, w której umieszczono scenę w Ogrójcu. Jest to ciekawy przykład sztuki późnego gotyku, a za twórcę sceny uchodzi Jan Matejko. We wnętrzu kościoła również nie brak cennych dzieł sztuki. Uwagę przyciąga barokowy ołtarz główny oraz stalle z XVIII wieku. Pięknie prezentuje się też ołtarz boczny, w którym znajduje się XV-wieczna płaskorzeźba przedstawiająca „Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny”.

Co warto zobaczyć w sąsiedztwie kościoła?

Wrażenie robi też najbliższe otoczenie kościoła, czyli Plac Matejki, przy którym można dostrzec kilka ciekawych obiektów. Tym najważniejszym i najbardziej charakterystycznym jest Pomnik Grunwaldzki, ufundowany przez Ignacego Paderewskiego z okazji 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Uwagę przyciąga również gmach Akademii Sztuk Pięknych – szkoły, która może się pochwalić historią sięgającą początków XIX wieku. Pierwotnie funkcjonowała ona jako Szkoła Rysunku i Malarstwa, jednak od 1873 roku stała się samodzielną Szkołą Sztuk Pięknych, którą kierował Jan Matejko. Jego pomnik znajduje się w pobliżu ASP, na Plantach, i przypomina o związkach artysty z Krakowem.

Wycieczki słynną Drogą Królewską to niezwykła lekcja historii i szansa na spotkania z wyjątkowymi zabytkami. To również okazja do spojrzenia na Kraków z wyjątkowej perspektywy oraz możliwość poszerzenia wiedzy o tym mieście w przyjemny i pożyteczny sposób.

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these