Krakowskie dzieła sztuki: gdzie warto się wybrać?

galeria malarstwa polskiego sukiennice kraków

Ogromne muzea, znane galerie i biura wystawowe – oto atrakcje, dzięki którym Kraków cieszy się ogromnym powodzeniem w oczach tych osób, które wolny czas najchętniej spędzają w otoczeniu dzieł sztuki. Gdzie koniecznie powinni się wybrać ci turyści, którzy wolny czas chcą spędzić w otoczeniu pięknych rzeźb i obrazów?

Galeria Malarstwa Polskiego

Sukiennice to jeden z obowiązkowych punktów w programie każdej wycieczki po Krakowie. Dla jednych to miejsce, w którym można nacieszyć się pięknem architektury, dla innych – punkt, w którym można kupić wiele regionalnych pamiątek. To, co najważniejsze dla miłośników sztuki, czeka jednak na pierwszym piętrze krakowskich Sukiennic. To Galeria Malarstwa Polskiego, mogąca się pochwalić tak znanymi dziełami, jak „Pochodnie Nerona” Henryka Siemiradzkiego czy „Szał” Władysława Podkowińskiego. Prace Gierymskiego, Matejki – wszystko to sprawia, że wizyta w Galerii Malarstwa Polskiego w Sukiennicach staje się wyjątkowym doświadczeniem dla każdego miłośnika sztuki.

Komnaty Królewskie na Zamku Wawelskim

Wawel to obowiązkowy punkt dla tych turystów, dla których zwiedzanie Krakowa ma stać się przede wszystkim unikalną lekcją historii. Stojący tu zamek, dawna siedziba polskich królów, to piękny przykład renesansowej architektury oraz wnętrza, w których można ujrzeć bezcenne dzieła sztuki. Nie brak tu pięknych obrazów, choć największą sławą cieszą się wawelskie arrasy. Ważną rolę spełniają tu również „wawelskie głowy” – piękne kasetony, które można podziwiać w Sali Poselskiej.

Muzeum Czartoryskich

Wizyta w Muzeum Czartoryskich to jedna z ciekawszych ekspozycji, którymi powinni się zainteresować miłośnicy sztuki. Urządzona w gmachu dawnego Arsenału Miejskiego placówka, znana jest dziś ze wspaniałej Galerii Sztuki Starożytnej. Muzeum może się też pochwalić wystawami urządzanymi w Pałacu oraz w Klasztorku. Tam na gości czekają piękne obrazy oraz ciekawa kolekcja rzemiosła artystycznego.

Zwiedzanie Krakowa to przygoda, którą warto przeżyć. Jeśli trasę swej wycieczki zaplanujemy tak, by znaleźć czas na pobyt w krakowskich muzeach i galeriach sztuki, będziemy mogli w przyjemny sposób poszerzyć tu swą wiedzę na temat kultury i historii. W tym mieście miłośnicy rzeźby i malarstwa z pewnością nudzić się nie będą, a krakowskie wystawy dostarczą im niezapomnianych wrażeń.

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these