10 miejsc w Krakowie, w które musisz zabrać zagranicznego turystę [LISTA]

turyści z zagranicy Kraków

Kraków to miasto o niepowtarzalnym klimacie i wielu pięknych miejscach. Kraków to dawna stolica Polski, która przyciąga turystów z całego świata. Przyjeżdża tu również wiele osób z wymian studenckich. Jeśli chcesz oprowadzić turystę z zagranicy lub gościa z innego miasta po Krakowie oto miejsca, które koniecznie musisz mu pokazać.

Wawel

Wawel to wzgórze położone w sercu Krakowa, z którego widać niemal całe miasto. Stanowi najważniejsze centrum historyczne i kulturalne Krakowa, a także jest jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych zabytków.

Wawel został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1320 roku na miejscu starszej twierdzy (zniszczonej podczas najazdów tatarskich) i służył jako rezydencja polskich królów do 1794 roku, kiedy to po rozbiorach stał się częścią austriackiej Galicji. W 1924 r. po odzyskaniu niepodległości ponownie stał się własnością Polski. Od tego czasu był używany przez prezydentów i głowy państw, a także mieścił muzea i galerie prezentujące polską historię i kulturę.

Sukiennice

Sukiennica to miejsce, gdzie można kupić odzież, pamiątki, prezenty i jedzenie. Jest to również świetne miejsce, aby odpocząć, zjeść z widokiem na Rynek główny w Krakowie.

Rynek Główny

Rynek Główny w Krakowie jest jedną z najpopularniejszych atrakcji zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Rynek został zbudowany w XIV wieku i od tego czasu był wielokrotnie przebudowywany. W XVI wieku został powiększony do obecnych rozmiarów. Otaczają go zabytkowe budynki, takie jak Kościół Mariacki czy Kościół Św. Wojciecha.

Rynek Główny to świetne miejsce do obserwowania ludzi – niemal każdego dnia tygodnia można tu spotkać ulicznych performerów! Zobaczysz artystów grających muzykę lub uprawiających akrobatykę, magików wykonujących sztuczki z kartami, lalkarzy sprawiających, że marionetki tańczą do orkiestry… lista jest długa!

Kościół Mariacki

Jeśli masz mało czasu lub po prostu chcesz zobaczyć najważniejsze miejsca w Krakowie, polecamy odwiedzić Kościół Mariacki. Jest to jeden z najstarszych kościołów w Polsce, zbudowany przez króla Kazimierza III w 1320 roku. Był on również miejscem, w którym koronowano polskich królów do czasu wybudowania Katedry Wawelskiej przez króla Kazimierza III Wielkiego w 1320 roku (później przeniesionej na Wzgórze Wawelskie).

Wielu turystów odwiedza ten kościół, ponieważ posiada on jedne z najlepszych przykładów średniowiecznej architektury i dzieł sztuki wewnątrz. Na ścianach znajdują się malowidła przedstawiające historie biblijne i świętych, takich jak Jan Chrzciciel, król Maciej Korwin, który rządził przez 30 lat (1458-90), święty Stanisław Boulgaris z Bułgarii, który mieszkał tam, gdy uciekał przed tureckim panowaniem po wyborze na papieża, ale odmówił z obawy o swoje życie; święta Jadwiga, która założyła zakon oparty na działalności charytatywnej; święty Wojciech, którego relikwie zostały przywiezione z Niemiec po jego śmierci podczas krucjaty przeciwko poganom; szopka Maryi, w której rodzi, a Józef czuwa nad nią…

Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe, założone w 1879 roku, jest największym muzeum w Polsce. Zbiory muzeum obejmują ponad 6 milionów obiektów, w tym ponad 200 tysięcy obrazów i rzeźb. Znajduje się tu również kolekcja ponad 1 mln artefaktów archeologicznych z całego świata.

Narodowa Galeria Sztuki

Narodowa Galeria Sztuki to obowiązkowe miejsce dla wszystkich podróżujących do Krakowa. Znajduje się w samym sercu miasta, więc łatwo do niej dotrzeć pieszo lub komunikacją miejską. Można ją zwiedzać w godzinach otwarcia (od poniedziałku do piątku od 10 rano do 6 wieczorem i w soboty od 11 rano do 5 wieczorem).

W muzeum odbywają się wystawy czasowe polskich i zagranicznych dzieł sztuki, w tym obrazów, rzeźb, fotografii i instalacji artystów współczesnych, takich jak Andy Warhol czy Pablo Picasso, ale także stałe wystawy prezentujące prace lokalnych artystów, takich jak Jan Matejko, który malował sceny historyczne rozgrywające się w czasach średniowiecza w Polsce; Stanisław Wyspiański, który zasłynął ze swojego dramatu „Dziady”; Tadeusz Makowski, który tworzył obrazy o tematyce mitologicznej; Wojciech Weiss tworzący portrety i pejzaże; Jacek Malczewski, którego prace inspirowane były mistycyzmem; Józef Chełmoński, którego tematem były często ciemne konie dosiadane przez wojowników uzbrojonych we włócznie; Zdzisław Beksiński, którego twórczość zawierała elementy niepokojące, ale otaczała je aura tajemniczości.

Kazimierz

Jest to najstarsza dzielnica Krakowa, położona na północ od Starego Miasta. Niegdyś była domem dla prężnej społeczności żydowskiej, która żyła tu w spokoju przez wieki. Dziś jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Krakowa i ma wspaniałą atmosferę: wiele restauracji, sklepów i kawiarni ciągnie się wzdłuż ulic, a w weekendy można tu spotkać młodych ludzi cieszących się piwem przed ulubionymi barami lub robiących zakupy w jednym z wielu butików.

Stara Synagoga

Stara Synagoga znajduje się w dzielnicy Kazimierz. Stara Synagoga w Krakowie to jedna z najstarszych tego typu budowli w Polsce. Dziś synagoga nazywana jest również Muzeum Historycznym Krakowa – jest ściśle związana z kulturą żydowską.

Muzeum w Sukiennicach

Jeśli chcesz pokazać obcokrajowcowi w Krakowie typowe polskie miasto, to Muzeum w Sukiennicach jest doskonałym wyborem. Znajduje się ono tuż przy jednym z głównych placów rynkowych i naprawdę łatwo jest się tam dostać z każdego miejsca pieszo lub komunikacją miejską.

Zwiedzający mogą zobaczyć wiele różnych wystaw, które są zmieniane każdego roku. Wśród nich jest wystawa o życiu miejscowej ludności podczas II wojny światowej lub o słynnych artystach, którzy mieszkali w Krakowie. Na dzieci czekają również zajęcia praktyczne, takie jak kolorowanki czy tworzenie własnych masek przy użyciu różnych materiałów, takich jak papier mache czy pędzle ze słomek!

Muzeum jest ogromne, więc potrzeba co najmniej dwóch godzin, aby wszystko obejrzeć, ale nie martwcie się, jeśli macie mało czasu, ponieważ w recepcji dostępne są audioprzewodniki, dzięki którym wszyscy zwiedzający mogą dowiedzieć się więcej o historii muzeum, spacerując po tym pięknym budynku, który został zbudowany w XIV wieku, ale teraz służy jako jedna wielka galeria pokazująca nam, jak wyglądało życie w tamtych czasach poprzez niesamowite obrazy wiszące na ścianach w korytarzach wypełnionych tysiącami odwiedzających każdego miesiąca, którzy przychodzą tu po prostu dlatego, że kochają sztukę 🙂

Barbakan

Jeśli szukasz spojrzenia na historię Krakowa z nowoczesnym twistem, Barbakan jest idealny. Ta obronna fortyfikacja została zbudowana w XIV wieku i została zniszczona w XVI wieku. Została odbudowana w XIX wieku i obecnie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Kraków to miasto o niepowtarzalnym klimacie i wielu pięknych miejscach. Nic dziwnego, że nazywany jest „polską Wenecją”, ze względu na swoje kanały i mosty. A Kraków nazywany jest również stolicą Auschwitz-Birkenau, gdzie Niemcy podczas II wojny światowej zabili około 1 mln Żydów.

Oprócz tych miejsc można odwiedzić wiele innych ciekawych atrakcji: rynek starego miasta, kościoły, pałace i pomniki, które mają ponad 800 lat!

 

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these