Azalia w przydomowych ogrodach.

Azalia w przydomowych ogrodach.

Wśród wielu krzewów ozdobnych, jednym ze zdecydowanie piękniejszych, jakie możemy nasadzić w naszym przydomowym ogrodzie, jest Azalia. Jest to roślina z rodziny Rhododendron, a te charakteryzują się stosunkowo niewielkimi wymaganiami w zakresie uprawy. W poniższym tekście postaramy się te wymagania przedstawić w jak najbardziej czytelny sposób, aby każdy czytelnik, nawet bez specjalistycznej wiedzy ogrodniczej, mógł samodzielnie przygotować glebę i stanowisko do uprawy swoich Azalii. Zobaczmy zatem, jak to wszystko wygląda w praktyce, i ile będzie nas kosztować pracy uprawa Azalii, w naszych ogrodach.

Gleba do uprawy Azalii.

Jednym z ważniejszych czynników przekładających się bezpośrednio na warunki do uprawy Azalii w naszych ogrodach jest przygotowanie odpowiedniej gleby na stanowisku nasadzenia. Gleba ta powinna charakteryzować się dość kwaśnym odczynem pH, w okolicy 4,5-5,5. W celu przygotowanie takiej gleby musimy zmieszać w proporcjach 1:1:1 kompost lub glebę ogrodniczą, korę sosnową oraz nie odkwaszony torf. Tak przygotowaną mieszankę należy następnie wsypać do dołka o odpowiednich wymiarach. Dołem powinien być dwa razy głębszy i przynajmniej cztery razy szerszy niż bryła korzeniowa sadzonej Azalii.

Wybór odpowiedniego stanowiska.

Azalie, tak jak i wszystkie krzewy z rodziny Rhododendron lubią stanowiska zacienione, wilgotne i osłonięte od wiatru. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest wybór stanowiska w sąsiedztwie większych drzew, aczkolwiek ze szczególnym uwzględnieniem ich systemu korzeniowego. Najlepsze będą drzewa o głębokim systemie korzeniowym, gdyż Azalie charakteryzują się płytkim systemem. Zapewni im to dostęp do niezbędnych składników pobieranych wraz z wodą z gleby. W przeciwnym przypadku, drzewa większe o płytkim systemie korzeniowym mogłyby skutecznie pozbawić nasze rośliny odpowiedniej ilości wody ze składnikami odżywczymi oraz mikroelementami.

Pielęgnacja azalii w przydomowym ogrodzie.

Bardzo ważnym punktem uprawy Azalii w przydomowym ogrodzie jest jej pielęgnacja, a w zasadzie jej brak. Rośliny z tej rodziny nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów takich jak chociażby cięcia pielęgnacyjne, wobec czego uprawa staje prosta i przyjemna. Najważniejsze będzie systematyczne nawadnianie, z uwzględnieniem obfitszego podlewania w czasie upałów, oraz na koniec sezonu, przed pierwszymi przymrozkami. Dzięki temu Azalie będą w stanie solidnie przygotować się do przezimowania, co dla nas powinno być w tym przypadku najważniejsze, aby nasza praca związana z przygotowaniem stanowiska oraz gleby nie poszła na marne po pierwszym sezonie. Dla bezpieczeństwa warto jeszcze sam korzeń ocieplić na zimę słomą, aczkolwiek nie zawsze będzie to koniecznie i niezbędne. Z reguły nie trzeba w tym przypadku podejmować żadnych specjalnych kroków, gdyż już samo stanowisko zapewnia roślinie odpowiednie zabezpieczenie przed mroźnym wiatrem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top