Spirulina i jej korzystne oddziaływanie

spirulina w proszku

O spirulinie napisano już niemal wszystko. Chcąc wymienić jej wszystkie zalety nie wystarczy kilka stron, gdyż temat ten jest tak rozległy, że mógłby stać się podstawą do napisania całkiem obszernej książki. Przyjrzyjmy się zatem kilku najważniejszym zaletom tej niezwykłej rośliny.

Prawo stanowi, że suplementy diety mają być środkami całkowicie nieszkodliwymi, nie ma natomiast mowy o ich skuteczności. Mówiąc wprost – często zdarza się, że tego typu środki, to nic innego jak placebo. W przypadku spiruliny jest jednak zupełnie inaczej. Jej dobroczynne właściwości zostały potwierdzone nie tylko testami klinicznymi, ale także badaniami naukowymi.

WZMOCNIENIE UKŁADU IMMUNOLOGICZNEGO

Spirulina odgrywa bardzo ważną rolę we wzmacnianiu układu odpornościowego. Udowodniono, że roślina ta bierze udział w tworzeniu nowych komórek krwi, wykazując przy tym działanie antywirusowe. Kolejne badania potwierdziły, że nawet małe dawki spiruliny stymulują produkcję przeciwciał i cytokainy, niwelując wszelkie nieprawidłowości w budowie komórkowej.

PROFILAKTYKA NOWOTWOROWA

Badania jasno pokazują, że mikroalgi, a w szczególności spirulina, mają ważny udział w zapobieganiu nowotworom a nawet w ich leczeniu. Wynika to z faktu, że większość tych chorób jest wynikiem w kodzie DNA, który skutkuje produkcją nieprawidłowych komórek rakowych. Polisacharydy zawarte w spirulinie wzmacniają enzymy, które odpowiadają za „naprawę” uszkodzonego kodu genetycznego.

BUDOWANIE KRWI

Zdaniem naukowców, zawarta w spirulinie fikocyjanina wpływa korzystnie na szpik kostny, pobudzając go do produkcji zdrowych białych krwinek. Działanie stymulujące jest wyraźnie widoczne nawet w przypadkach, gdy szpik kostny uległ uszkodzeniu. Dlatego właśnie spirulina jest powszechnie używana w leczeniu choroby popromiennej.

Potrzeba jeszcze wielu lat badań aby można było ujawnić cały potencjał tej niezwykłej rośliny. W chwili obecnej trwają badania, które mają udowodnić korzystny wpływ spiruliny na obniżenie poziomu wirusa HIV we krwi nosicieli. Jakich jeszcze potwierdzonych właściwości spiruliny możemy się spodziewać? Na odpowiedź przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *