Olej kokosowy – dla smaku, zdrowia i urody

olej kokosowy

Pogląd, iż smażenie potraw wywiera zgubny wpływ na nasze zdrowie można odłożyć do lamusa. Okazuje się, że to rodzaj użytego tłuszczu decyduje o jakości potrawy, jej właściwościach zdrowotnych, walorach smakowych. Obecnie półki sklepowe uginają się pod butelkami rozmaitych olei – wybór jest ogromny. Zastosowanie danego oleju zależy od jego składu i właściwości – w tym temperatury dymienia.

Niewątpliwym numerem jeden, jeśli chodzi o właściwości prozdrowotne, jest olej kokosowy. W opinii wielu olej ten ma cudowne, uniwersalne działanie – znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce i kulinariach.

Zawiera ogromną ilość składników odżywczych – obok kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B (B1, B2, B3), C, E, są także mikroelementy.

Zawiera kwas laurynowy, który ma właściwości bakterio – wirusobójcze. Pobudza przemianę materii i ma właściwości odchudzające.

Spośród innych olejów wyróżnia się właściwościami fizykochemicznymi – ma stała postać, kokosowy aromat. W kulinariach znakomicie sprawdza w procesie smażenia potraw – nadaje się do smażenia w wysokich temperaturach (nie pali się), nadaje się do przechowywania, gdyż nie jełczeje.

Charakterystyczny orzechowy posmak i bezcenne właściwości sprawiają, że cieszy się coraz większym powodzeniem. Nadaje potrawom lekko słodkawy posmak, stąd doskonale nadaje się do przyrządzania deserów.

Warto spożywać nie tylko olej kokosowy, ale i mąkę kokosową. Mąka kokosowa jest produktem o niskim indeksie glikemicznym, co oznacza, że jest pożądanym składnikiem diety przy odchudzaniu. Ten rodzaj mąki można nabyć lub samodzielnie zrobić z wiórków kokosowych i wody. Taki wyrób mąki w warunkach domowych daje, zwłaszcza miłośnikom gotowania, podwójną satysfakcję – radość tworzenia i znakomity produkt.

Produkty powstałe na bazie kokosa mają znakomite opinie; ze względu na szerokie spektrum dobroczynnego działania powinny na stałe zagościć w naszych domach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *